Köpek kuaför hakkında bilmediklerimiz ?

 Köpek kuaförü ve hizmetleri nelerdir ?

Geçmişten bu güne kadar gittikçe gelişmekte ve artmakta olan bu sektör, artık hayvan severler’in ilgi odağı olmuş durumda. Peki köpek kuaförleri ihtiyaç sahiplerine nasıl bir hizmet sunmakta ? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Köpek kuaförleri ( pet kuaför ) evcil köpeklerimizin kişisel bakımı ile ilgilenmektedirler, unutmamalıyız’ki onlarında tıp’ki biz insanlar gibi kişisel bakıma ihtiyaçları vardır. Bu hizmeti gerçekleştirmek adına alanında uzman ustalar yetişmektedir. Avrupa ülkeleri önde olmak üzere tüm dünyaya yayılmış bir sektör olduğu için hemen hemen her ülkede bu tür ustaları yetiştirmek için kurslar mevcuttur. Peki pet kuaförler bize ne gibi hizmet sunar ? 

  • Makas Traşı
  • Makine Traşı
  • Tırnak kesimi
  • Kulak temizliği
  • Banyo

   Köpek makas traşı nasıl olmalıdır ?           

Makas tıraşı genellikle tüyleri düz, yumuşak, ve seyrek olan köpeklerimiz için yapılmaktadır. Traş seçimi ve modelleri cinse ve ırka göre değişkenlik göstermektedir. Makas bazı özel ırklar için kesinlikle vazgeçilmez bir bakımdır. Deri ve tüy sağlığı için önemli rol alan makas traşı, şık ve güzel bir görünüm içinde gereklidir. Köpeğinizin hangi traş seçeneği ve modeline uygun olduğunu öğrenmek için, deneyimli bir pet kuaförden yardım alabilirsiniz.

 

Köpek makine traşı nasıl olmalıdır ?

Makas traşında olduğu gibi bu traş seçeneği’de cins ve ırklara göre değişkenlik gösterilmektedir. Genelikle tüyleri sert ve sık olan köpeklere uygun bir traş seçimidir. Özellikle  köpeklerin tüy  dökme zamanlarında çok tercih edilen ve sonuç alınan bir traş seçimi olup, deri ve tüy sağlığı içinde oldukça önemli  rol almaktadır. Köpeğinizin kaç numara ile traş olması gerektiği hakkında işinde uzman  kuaförlerden yardım alabilirsiniz.

 Köpek tırnak kesimi nasıl olmalıdır ?

Evde beslediğimiz köpeklerin dışarıda yaşayan köpeklere nazaran tırnakları  daha çok uzamaktadır. Bunun için tırnak bakımlarını bahçede bakılan köpeklerimize nazaran daha sık yaptırmamız gerekmektedir. Köpeğimizin yürüyüşü ve dengesi için önemli rol alan tırnak bakımı 45 gün ile 55 gün arayla bakımı yaptırılması gerekmektedir. Kesimleri çok dikkatli olması gerekmektedir, çünkü tırnakların içinde hareketli damarlar mevcuttur.Bu damarlar uç noktalara gelmeden kesimleri yapılması gerekmektedir.

 Köpeklerin kulak temizliği nasıl olmalıdır ?

Köpeğimizin kulak sağlığı için önemli rol alan kulak bakımı ve temizliği işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.Temizlenmeyen kullarda iltihap oluşumu kaçınılmaz bir sondur, bu durum köpeğinizi olduğu kadar etrafa yaydığı koku ile sizi’de rahatsız edecektir.Makine ve makas traşı sonrası kulak içerindeki ölü tüylerin mutlaka alınması gerekmektedir.

Köpek banyosu nasıl olmalıdır ?

Eğer köpeğimiz hangi sıklıklarla banyo yapması gerektiği yaşadığı yere ve ortama göre değişkenlik göstermektedir.Evde yaşayan köpeklerimiz ayda bir defa banyo yapması yeterli olurken bu süre dışarıda yaşayan köpeklerimiz için 15 günde bir şeklinde değişmektedir. Köpek şampuan seçimleri köpeğimizin tüy yapısına ve cinsine göre değişmektedir. Banyo sonrası köpeğimizin özellikle göğüs bölgesinin iyi kuruduğundan emin olunuz…