Köpek maması alırken nelere dikkat edilmeli ?

İnsanların en sağdık dostu olarak bilinen köpek’ler, sağlıklı bir yaşam için iyi beslenmeye ihtiyaçları vardır. Tıp’ki insanlar gibi yaş ilerledikçe değişkenlik gösteren besinler, köpeklerde’de bu değişim geçerlidir. Mama geçişlerini yaş, kilo, cinsi ve ırkına göre yapılmaktadır. ( Bunun için alanında uzan bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz )

                                                      ” Yavru köpek maması “

Yeni doğmuş bir köpek anne sütü kesildikten sonra protein destekli mamalar ile beslenmesi kemik gelişiminde önemli rol almakta olup aynı zamanda’da beden gelişimine’de büyük katkısı vardır. Kuru veya yaş mama olarak ikiye ayrılan bu grup köpeğinizin ek besin ihtiyacını’da  sağlayacaktır.

Peki nedir bu protein yüklü mamalar ?

İnce taneli sindirimi ve tüketilmesi kolay olan bu mama grupları genellikle yavru köpek bakımı için tercih edilmektedir. Fakat ihtiyaç halinde yetişkin köpeklerde’de kullanılabilir. İçerisinde bulunan Süt tozu ve amino asit ile desteklenen gıda mayası köpeğinizin sağlıklı bir şekilde yetişmesini büyük destek olacaktır.

                                                            ” Yetişkin köpek maması “

Köpeğinizin cinsine göre değişkenlik gösterse’de genelikle 9 ay ve 1 yaş arası başlanmakta olan bu mama grubu tahıllı, tahılsız, etli, balıklı ve bunun gibi bir çok seçenekler ile Petshop reyonlarında yerini almaktadır. Doyurucu ek besin maddelerini içerisinde bulundurmaktadır. Kısırlaştırılmış köpekler içinde ayrıca bir kategori vardır , içerisindeki besin değişmese’de kısırlaştırılmış köpek’ler için kullanılan ek gıda maddeleri farklıdır.

Vücut yapılarını idame ettirmek için daha az besine ihtiyaç duyan yetişkin köpek’ler, gebelik ve hastalık zamanlarında besin artışı ve azalması olabilir. Her gün aynı saate yemek yemeli ve mutlaka yemeğinin yanında yeni doldurulmuş su bulundurulmalıdır.

Biz insanlar gibi köpeklerinde iştahı her gün aynı olmayabilir. iştahsızlık çok uzun süre devam etmediği sürece veya uyku bozukluğu, kilo kaybı gibi şeyler gözlenmiyorsa bir sorun oluşturmaz. İştahsızlık çok uzun sürer ve kilo kaybı gibi şeyler gözlemliyorsanız, bir veteriner hekime göstermenizde fayda var.

” Dünyaca ünlü köpek mamaları “

  • Royal Canin    

 

Royal Canin, kedi ve köpeklerin sağlıklı beslenmelerine yardımcı olan bir çok ülkede bayilikleri bulunan lider markalardan bir tanesidir. Misyon ve vizyonları  yıllardır değişmemiştir, Kedi ve köpekleri inceleyerek ihtiyaçlarını doğru orantıda karşılamaktadır.

Hayvanların farklılıklarını anlamak,eğitimlerine yardımcı olmak ve onların dünyasına saygı duymak bu markanın misyonlarının arasındadır. Kedi ve köpek’lerin bütün cins ve ırklarına özel mama gruplarını bünyesinde bulundurmaktadır. Kedi ve köpeklerin genetik haritasına göre özel mama gruplarıyla sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri için kayda değer bir çaba göstermektedirler.

 

  • Pro plan

 

Pro plan ülkemizde olduğu gibi dünyada oldukça tanılan bir marka olduğu gibi bir çok hayvan barınaklarına sponsorluğuyla’da bilinmektedir. Yayınladıkları kedi ve köpek resim ve videolarıyla ve düzenlemiş olduğu köpek yarışmalarıyla hayvan sevenlerin  arasında çok sevilen ve bilinen bir markadır. Türkiye’de   rakipsiz sayılan pro plan kedi maması kategorisinde’de ilk sıralarda yerini almaktadır.

Purina 60 yıldan fazladır köpek ve kedi maması üretmekte olup  Amerika’da ve Türkiye’de en fazla satılan evcil hayvan maması markası ünvanını kazanmıştır. Kedilerin ve köpeklerin  sağlığı açısından her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünülen marka olup, dünya çapında ün yapmış , evcil kedi ve köpeklerin sahiplerinin sevimli dostları için mama tercihi yaparken aranılan bir marka  haline gelmiştir.

  • Achana

                                               

Acana Amerikanının  en büyük mama markası olarak dünyaca ünlü köpek maması gruplarında yerini almıştır. Acana, üretmiş olduğu mamalar ile kalitesini ispatlamayı başaran ünlü köpek maması markalarından  biridir. Kentucky’nin açık alanda özel sistemlerle  üretilen tahıl, çiftliklerde doğal olarak beslenen kümes hayvanları ve Atlantik okyanusunun  soğuk ve berrak sularının da birleşmesiyle mükemmel sonuçların ortaya çıkartılmasını sağlayan  dünya çapında ün yapan ve en çok tercih edilen markalardan biri olarak kendinden söz ettirmeye devam ediyor.