Pet Kuaförlerin Hakkında Bilinmesi Gerekenler ?

Pet kuaför sektörünün tarihçesi uzun yıllara dayanmakta olup, ülkemizde’de 40, 50 yıllık bir geçmişi vardır. Ülkemizde diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha az sıklıklı görülse’de yok denilecek kadar’da az değildir. Nasıl biz insanların kuaför gibi bir temel ihtiyacımız varsa, evcil hayvanlarımız içinde bu  geçerlidir. Tüyleri uzun ve sık olan köpek cinsleri, tüyleri uzayıp bir birine girmesiyle oluşan keçeleşme olayı, deri üzerinde çok ciddi problemlere yol açabilir. Tüy dökme mevsimlerinde kurtulmak istediği tüylerini yalayıp yutarak sindirim sisteminde problemler görülebilir. Dışkı ve idrarla kirlenip havasız kalan tüylerin kısaltılması, köpeğinizin daha hijyenik ve sağlıklı bir hayat sürmesi için bir olanak sağlayacaktır.

Doğru traş modelini nasıl seçeriz ?

Her cins ve ırka göre değişkenlik gösteren traş modelleri ve tarzları, köpeğinizin tüy dökme mevsimine göre’de değişkenlik gösterebilir. Makas traşı ve makine traşı olmak üzere iki gruba ayrılarak verilen bu hizmet, banyo ve tırnak, kulak bakımı gibi’de hizmetleri sağlamaktadır.

Hayvan sevenlerin son zamanlarda en çok ilgi  odağı  olan  pet kuaförü hizmetleri,  ülkemizde yeni bir alan olduğunu için pet kuaförü denildiğinde hangi hizmetleri kapsamış olduğu  hakkında pek bir bilgi bilinmemektedir. Köpeğinizi traş ettirmeden önce uzman bir veterinerin her an gibi bir deri alerjisi olup olmadığını kontrol etmesinde fayda vardır.

Köpeğinizin başka bir sağlık problemi var’mı, psikolojik problemleri var’mı, varsa neler olabilir, her an gibi bir sakinleştirici bir Anestezi uygulama yapılacaksa buna tepkisi ne olacak, bu soruların cevabı için mutlaka alanında uzman bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Traş yapılan yerin hijyenikliği, yapan kişinin yaklaşımı ve tecrübesi  hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, bir güven ilişkisi oluştuğunda, ileriye dönük daha rahat edebilirsiniz.

Köpeğiniz  traş olurken cinsine, ırkına  ve tüy yapısına göre makine ya da makas traş kullanımı değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda köpeğiniz makinenin sesi ve titreşiminden korkma durumları olabilir. Bu konuda pet kuaförlerinin daha titiz ve yavaş davranması gerekmektedir. Makas traşı genelde tüyleri uzun köpek cinslerinde kullanılmakta olup, büyük köpeklerde  daha maliyetli olabilmektedir. Makine traşı ise tüyleri daha kısa ve sık olan köpeklerde uygulanmaktadır.

” Pet kuaförlerin verdiği hizmetler ” 

  • Pet kuaför Makas traşı
  • Pet kuaför Makine traşı
  • Pet kuaför Tırnak kesimi
  • Pet kuaför Kulak temizliği
  • Pet kuaför Özel şampuanlarla banyo

 

 

 

” Pet Kuaförü banyo yapımı “

Banyo denildiği zaman kulağa çok basit bir işlem olarak gelebilir, fakat bu yazı dizisini okuduktan sonra pet kuaförü hizmetinde olan banyo yapımının ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Köpeğinizin banyo sırasında oluşabilecek sorunlardan kaçınmak için mutlaka tecrübeli bir kuaförde bakımını yaptırınız.

Peki nedir bu oluşabilecek sorunlar ? 

Köpeğinizin banyo sırasında başka köpeklerden pire, bit gibi bakterilerin geçmemesi için mutlaka özel şampuanlarla yıkanılması ve köpeğinize özel tarak, fırça ve havluyla kurutulması gerekmektedir. Banyo sırasına kulağa su kaçıp oluşabilecek bir takım kulak enfeksiyonlarından kaçınmak için banyo sırasında mutlaka kulak tıpası kullanınız. Eğer köpeğinizin tüylerinde keçeleşme var ise tüy yumuşatıcı özelliği taşıyan şampuanlar kullanılmasına dikkat ediniz.

Köpeğinizin tüyleri kuruduğu zaman derilerinde’de kuruma olacağından özel nemlendirici şampuanlar’da kullanabilirsiniz. Kulak içinin ve kanalının bir pamuk yardımı ile temizlenmesi gerekmektedir. Bir çok pet kuaförlerinin yapmadığı, fakat banyo olurken köpeğinizin anal keselerinin temizlenmesi ve yıkanması önemli bir konudur. Genel bakım sırasında köpeğinizin tırnakları’da kesilmektedir, fakat bu işlemi banyo sonrası yapılması tavsiye edilir, çünkü insanlarda olduğu gibi köpeklerinde banyo sonrası tırnakları yumuşar ve daha sağlıklı bir kesim olur. Köpeğinizi kuaföre girmeden ve çıktıktan sonra ufak ödül maması ile ödüllendirirsiniz, köpeğinizin daha sakin olacağını gözlemleyebilirsiniz.

 

Evcil hayvan bakımı, tüylü arkadaşlarınızın en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini sağlamanın harika bir yoludur. Ayrıca evcil hayvan sahipleri için çok eğlenceli olabilir.

Bir evcil hayvan kuaförü kedi veya köpek kuaförü, kendi evcil hayvanlarınızı profesyonel bir kuaföre götürmenize gerek kalmadan evde tımar etme fırsatı sağlayacaktır.

Bir evcil hayvana sahip olmanın en büyük avantajı, ona düzenli saç kesimi de dahil olmak üzere ihtiyaç duyduğu tüm sevgi ve bakımı verebilmenizdir.

Köpeğinizi veya kedinizi tımar etmek için herhangi bir özel beceriye veya eğitime sahip olmanız gerekmez. Tek ihtiyacınız olan biraz zaman ve sabır – tıpkı dişlerini fırçalarken olduğu gibi!

Bir evcil hayvan kuaförü kedi veya köpek kuaförü size şunları sağlayacaktır:

Evcil hayvan kuaförleri, evcil hayvan bakımı dünyasında yeni bir trend. Giderek daha fazla insan, evcil hayvanlarını hem iyi görünmelerini sağlamak hem de sağlık nedenleriyle tımar hizmetlerine yöneliyor.

Bir köpek kuaförü köpeğinizi tımar eder, banyo yaptırır, tırnaklarını keser, dişlerini fırçalar ve kulaklarını temizler. Bir kedi kuaförü, tüm bunları tıpkı bir köpek kuaförü gibi yapacaktır, ancak aynı zamanda kediler için tımar hizmetleri de sunmaktadır.