Yetişkin veya yavru köpek nasıl eğitilmeli ?

Bir insanın en iyi, en sağdık dostları olarak bilinen köpekler eğitimsiz olsalar bile yinede sadakat duygusundan bir şey kaybetmezler , bu duygu onların genetiğinde vardır. Fakat eğitimli bir köpek sahibinin hayatını değiştireceği gibi bazı durumlarda yardımcı bile olacaktır , hatta bazı özel eğitimli köpekler   Golden retriever “  Labrador ”  görme engelli veya sakat insanların yaşamlarına ortak olmakla  bilinmektedir. 

Köpeklerin öğrenme yaşları insanlarla örtüştüğünü hepimiz bilmekteyiz. İnsanlar doğduklarında 1-2 yaş arası konuşmayı 2-3 yaş arası yürümeyi öğrendikleri gibi. Köpeklerde’de öğrenme yaşı çok önemlidir5 aylık bir köpek itaat eğitimi için uygun duruma gelmiştir. 5 aya kadar çok fazla bir eğitim verilemez fakat  5-6 aylardan sonra vereceğiniz eğitim köpeğiniz karakteriyle doğru orantılı bir şekilde alacaktır.

İtaat eğitiminde köpekler koşullan’malıdır. Örneğin köpeğinize yüksek sesle otur komutu verdiğinizde elinizle kalça kısmına baskı oluşturarak oturmasını sağlayın, oturduğu zamanda aferin deyip küçük bir ödül maması ile ödüllendirin. Sonradan oturma eylemini sizin desteğiniz olmadan yapacaktır.

Verilen her komutu yapan köpek ödüllendirildiğinde artık komutları benimseyecektir. Daha sonralardan ödül miktarını arttırın ve köpeğinizi severek ödülünü verin böylece köpeğinizi sevmek bile onun için bir ödül olacaktır. Köpeğinizle yürüyüşe çıktığınızda takacağınız tasma köpeğinizin sizi izleyerek yanınızda yürümesini sağlayacaktır. İlk önce tasma yardımıyla sizin ayak adımlarınıza uygun yürümesini deneyin, yavaşladığı zaman tasmayı hızlıca çekin, hızlandığı zaman geriye çekin, size aya uydurmaya başladığında ise ödüllendirin böylece köpeğiniz yürüyüşe çıktığınızda nasıl davranması gerektiğini benimseyecektir.

                                Köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir ?

Köpeğinizin tuvalet eğitimi için  gazete yöntemi oldukça uygun bir yoldur. Köpeğinizi tuvaletini bir gazetenin üstüne yapmasını sağlayın ve sonra o gazeteyi köpeğinizin tuvaletini yapmasını istediği yere koyunuz, köpeğinizi tasmasından tutup gazeteyi koyduğunuz yere getirip gazeteyi koklatın. Bu işlemi bir kaç kez denedikten sonra tuvaletini nereye yapması gerektiğini anlayacaktır. Fakat gazeteyi başka bir yere kaldırmayın, köpeğiniz o gazetenin üstüne yapması gerektiğini benimsediği için gazeteyi koklayarak bulacak ve tuvaletini oraya yapacaktır. “Gazeteyi koyduğunuz yer çok önemli rol almaktadır.”  köpekler genelde yemekten, uykudan ve oyundan sonra tuvaletlerini yaparlar, bunun için gazeteyi köpeğiniz için ayırdığınız alanların en yakınına koyunuz böylece köpeğiniz bu eğitimi daha kolay ve çabuk benimseyecektir.

 

“KÖPEK EĞİTİMİ”
KÖPEĞİNİZE HER GÜN EĞİTİM İÇİN EN AZ 1 SAAT AYIRMALISINIZ!

İyi bir bekçi köpeği nasıl eğitilir ?

Hangi cins olursa olsun bütün köpekler eğitilir fakat karakteri gereği her köpeğin eğitim amacı ve şekli ayrıdır. Her köpekte kendisine ait olan bir şeyi koruma eğilimi vardır. Köpeklerde benimseme duygusu çok yoğun ve yaygındır. Köpekler sahiplerini ve bulunduğu ortamı korumak için çaba gösterir, bu duygu içgüdüseldir. Fakat bazı ırklar bekçilik ve koruma köpeği için önde gelen özelliklerinden dolayı daya uyumludur. Bekçi köpeklerinin atik, hızlı ve güçlü olmasının yanı sıra iyi bir iz sürücü olası’da aranılan özelliklerdendir. Bekçilik ve koruma görevi yapacak köpeklerin seçiminde titiz davranmak gerekmektedir. Bekçi ve koruma köpekleri için aşağıdaki örneklerden yararlanabilirsiniz.

                                                         “Doberman köpeği”

Yaklaşık yaşam süresi11–14 yıl
ÜlkesiAlmanya
Mizaç : Akıllı, itaatkar, cesur, atik, enerjik, sadık, Emin
Ten ve tüy renkleriBeyaz, siyah, kahverengi  
BoylarıErkek: 65–71 cm, Dişi: 60–67 cm
KilolarıErkek: 41–46 kg, Dişi: 31–36 kg

” Doberman köpeğinin özellikleri “

Kökeni 100’yıllar öncesine dayanan bu ırk, iyi bir bekçi köpeği olmasıyla ün yapmıştır. Doberman, her ne kadar zayıf görünüme sahip olsa’da  diğer köpeklerden daha çevik ve atiktir. Sahiplenme iç güdüleri yoğun olan dobermanlar, özel kuvvetlerde görev yapan “Arama kurtarma” köpeği olarak’da karşımıza çıkabilir. Dobermanlar aynı zamanda’da iyi bir iz sürücüdür. Karakteri  gereği  korumacı olan dobermanlar, her zaman sahipleriyle iletişim halinde olmalıdır. Dobermanlar her şeyi aklında çok rahat tutabildikleri için özellikle yavruyken sert eğitimlerden uzak durulması gerekir.

 

                                                          Dogo Argentino köpeği”

Yaklaşık yaşam süresi10–12 yıl
Ten ve tüy renkleriBeyaz, siyah
ÜlkesiArjantin
MizaçSempatik, iyi bir dost , sadık, zeki, koruyucu, neşeli, cesur
BoylarıDişi: 61–64 cm, Erkek: 60–69 cm
KilolarıDişi: 36–41 kg, Erkek: 42–47 kg
 Dogo Argentino köpeğinin özellikleri”
Dogo Arjantin Köken olarak 1920 tarihine dayanan bir geçmişi vardır . Arjantaninde Nores Martinez isimli bir kişi tarafından av ve bekçi köpeği olarak eğitilmiş bir köpektir. Kökeninin Güney Afrikaya kadar dayandığı söylentileri vardır. Bu köpeğin soyunun aslında şuan dünyada soyu tükenmiş bir köpek olarak bilinen “Alona” isimli köpeğe dayandığı hakkında ciddi kanıtlar vardır. Kaslı, atletik ve caydırıcı görünümüyle dikkat çeken Dogo Argentino, ailesine bağlı bir koruma ve bekçi köpeğidir.Çocuklarla iyi anlaşabilen  ve oyun oynamayı  seven Dogo Argentino, oldukça zeki bir köpektir. Eğitimlerine yavruluk döneminde düzenli ve disiplinli bir şekilde başlanılmalıdır. Eğitime kolay cevap veren bu cinsler sahiplerine zorluk çıkartmazlar. Dogo Argentino iyi bir bekçi ve koruma köpeği olmasının yanı sıra iyi bir avcıdır, uzun yıllar avcılıkta kullanılan bu ırk işinde oldukça iyidir.

                                                                “ Cane Corso İtaliano köpeği “

Yaklaşık yaşam süresi11–13 yıl
Ülkesiİtalya
MizaçEğitilebilir, çekingen, dengeli, sessiz, sakin, güçlü
Deri ve tüy renkleriSiyah, Kırmızı, Gri
KilosuDişi: 42–47 kg, Erkek: 44–51 kg
BoylarıDişi: 57–68 cm, Erkek: 61–71 cm

“Cane Corso İtaliano köpeğinin özellikleri”

CAne Corso’lar kaslı, güçlü fakat aynı zamanda estetik görünümü ile dikkatleri üstüne çekmektedirler. İsminden’de anlaşılacağı gibi “orijinal” bir “İtalyan” köpeğidir. Oldukça zeki, güçlü ve cesur olan bu köpekler orta ırk köpekler arasında sınıflandırılırlar. Kemik yapıları da kasları gibi gelişmiş olup çene yapıları’da oldukça kuvvetlidir. Yabancı kişilere ve diğer köpeklere karşı oldukça agresiftir. İyi bir bekçi ve koruma köpeği olan CAne Corso’lar sahiplenme duyguları çok kuvvetlidir. Çocuklarla’da arası iyi olan bu ırk iyi bir aile köpeğidir.

                                                             

                                                                 ” Kangal köpeği “

Yaklaşık yaşam süresi : 13–14 yıl
Ülkesi : Türkiye 
Mizaç : Atik, Koruyucu, Sakin, Bağımsız, güçlü, akıllı
Deri ve tüy renkleri : Açık Dore, Sarımsı Kahverengi, Boz, Gri
KilosuDişi: 42–54 kg, Erkek: 50–68 kg
BoylarıDişi: 73–77 cm, Erkek: 53–69 cm

“Kangal köpeğinin özellikleri”

“Orta Asya” kökenli olan bu ırklar ülkemizde “Sivas” yöresine has bir ırk olarak bilinmektedirler. Bir bekçi köpeğinde aranılan bütün özellikleri bünyesinde barındıran bu ırk, heybetli ve güçlü yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Sahibine koruma ve sahiplenme açısından oldukça oldukça yardımcı olan kangallardan “Evliya Çelebi de Seyahatnamesinde” övgü ile bahsetmiştir.

Kırsal alanlarda yer alan kurt, çakal, ayı gibi tehditlere karşı sahiplerini büyük bir içgüdü ile korur. Kangal köpeklerinin özelliklerine bakıldığında  bu ırkın son derece sakin yapılı ve de akıllı olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Bedensel ve güç olarak bakıldığı zaman  kangal köpeklerinin son derece kuvvetli ve kaslı bir bedene sahip olduğu görülmektedir. Bu fiziksel yapı , genetiktir. Bu köpekler, eğer kendi yaşama alanlarında bir  başka tür köpeklere rastlarlarsa veya kendilerine bir bekçilik görevi verilirse oldukça agresif  olabilirler.

Detaylı Bilgi Ve İletişim

Profesyonel olarak köpek eğitimi hizmeti almak için Pet Okulu firması ile iletişime geçebilirsiniz.